Click here to subscribe to TexasTrack.com and support this site

 

2013 Track and Field Schedule

 

 

Please email your meet information to phil@texastrack.com for posting.

 

JANUARY

Y JH HS CO OP M Meet
HS 4-5, Texas A&M High School Indoor Classic (College Station)
CO 12, Texas A&M - Texas Dozen Team Invitational (College Station)
CO 12, Texas Tech Indoor Open (Lubbock)
CO 18, Leonard Hilton Memorial Invitational (Houston)
CO 18-19, Texas Tech Masked Rider Open (Lubbock)
HS 19, Carl Lewis Indoor Invitational (University of Houston, Houston)
CO 19, Texas A&M/Arkansas/LSU Triangular (College Station)
CO 25-26, Texas A&M Mondo Big 12 v SEC v Pac 12 Challenge (College Station)
CO 25-26, Howie Ryan Invitational & Multis (Houston)
M 27, Houton Masters/Seniors Invitational (Houston)

FEBRUARY

Y JH HS CO OP M Meet
CO 2, Red Raider Open (Lubbock)
HS 8, Clear Brook Wolverine Winter Relays (Friendswood)
HS 8-9. Americas Invitational (El Paso)
HS 8-9, Del Valle Invitational (El Paso)
HS 9, El Paso High Girls Invitational (El Paso)
HS 9, Jefferson Boys Invitational (El Paso)
HS 9, Bobby Morrow Relays (San Benito)
CO 9, Texas A&M Invitational (College Station)
HS 9, Aledo Pole Vault Meet (Aledo) - contact John Rhodes
HS 15, St. Thomas meet (Houston)
HS 15, Richardson Co-ed Meet (Richardson HS, Rchardson)
HS 15, Amarillo City Meet (Amarillo)
HS 15-16, El Paso High Boys Relays (El Paso)
HS 15-16, Coronado Girls Relays (El Paso)
HS 16, Chapin Invitational (El Paso)
HS 16, Montwood Invitational (El Paso)
HS 16, Sam Houston Jerry B. Griffin Invitational (Arlington)
HS 16, Marshall Buffalo Relays (Missouri City)
HS 16, Laredo ISD Invitational (Laredo)
HS 16, Bryan Adams Cougar Relays (Dallas)
HS 16, Azle relay meet (Azle)
HS 16, Tiger Invitational (Mansfield)
HS 16, Cy Ridge Ram Tough Relays (Houston)
HS 16, Jacket Classic (Rockwall)
HS 16, Wes Kittley High School Indoor Meet (Lubbock)
HS 17, Air Force Indoor Open (Colorado Springs, CO) - the region's premiere indoor meet!
HS 21, Guyer Wildcat Relays (Denton)
HS 21, Byron Nelson Bobcat Relays (Trophy Club)
HS 21, Norh Garland Raider Relays (Garland) - contact Jon Card
HS 21, Rouse Invitational I (Leander)
JH 21, Dublin JH meet (Dublin)
JH 21, Haskell JH meet (Haskell)
HS 21, Irion County Tri-meet (Mertzon)
JH 21, White Deer JH meet (White Deer)
HS 22, Bulldog Relays (Burkburnett)
HS 22, Brown Relays (Pasadena)
JH 22, Middle School Ribbons Relays (Comfort) - contact Billy Nabours at billy.nabours@comfort.txed or coach@ktc.com or 830-456-9105
HS 22, Pearland Invitational (Pearland)
HS 22, Saginaw Early Bird Meet (Saginaw)
HS 22, Kick-off meet (Trinity Valley School, Fort Worth)
HS 22, Austin Girls Invitational (El Paso)
HS 22, Frenship Tiger Relays (Wolfforth)
HS 22, Long Sleeve Relays (Hamlin)
JH 22, Cougar Ribbon Relays (Christoval)
JH 22, Crane JH meet (Crane)
HS 22-23, Fred Loya Invitational (El Paso)
HS 22-24, Javier Montes Invitational (Bowie HS, El Paso) - boys compete on Friday and girls compete on Saturday
HS 22-23, Frenship Tiger Relays (Wolfforth)
CO 22-23, Big 12 Indoor Championships (Ames, IA)
CO 22-24, SEC Indoor Championships (Fayetteville, AR)
HS 23, Dan Christie Relays (Prosper)
HS 23, Ellis Hobbs Invitational (DeSoto)
HS 23, Dr. Napoleon B. Lewis, Sr. Invitational (Dallas)
HS 23, Frisco ISD Invitational (Frisco) - varsity and JV boys ad girls; 21-team limit; contact Sam Reiter
HS 23, Legacy Bronco Relays (Mansfield)
HS 23, Winter Relays (Olton)
HS 23, Highlander Invitational (The Woodlands)
HS 23, Tigers All-Relay Meet (Snyder)
HS 23, Dublin meet (Dublin)
HS 23, Comanche Relays (Fort Stockton)
JH 25, Electra JH meet (Eectra)
JH 26, Panther JH Relays (Princeton)
JH 26, Seagraves JH meet (Seagraves)
JH 28, Denton Middle School Bronco Relays (Denton)
JH 28, Electra JH meet (Electra)
HS 28, De Leon meet (De Leon)
HS 28, Millsap meet (Millsap)
HS 28, Collinsville meet (Collinsville)
JH 28, Christoval JH Cougar Relays (Christoval)
JH 28, Badger JH Relays (McCamey)
HS 28, Seagraves meet (Seagraves)
JH 28, JH Owl Relays (Hale Center)
JH 28, Lefors JH meet (Lefors)
CO 28-2, NAIA National Indoor Championships (Geneva, OH)

MARCH

Y JH HS CO OP M Meet
HS 1, Barbers Hill Relays (Mont Belvieu)
HS 1, Seguin Cougar Sprint' In Invitational (Arlington)
JH 1, Middle School Regulation Meet (Comfort) - contact Billy Nabours at billy.nabours@comfort.txed or coach@ktc.com or 830-456-9105
HS 1, Cy Falls Golden Eagle Invitational (Houston)
HS 1, Martin Invitational (Arlington)
HS 1, Tiger Relays (Rockdale)
HS 1, Irvin Boys Invitational (El Paso)
HS 1, Wichita Falls Invitational (Wichita Falls)
HS 1, Sanford-Fritch meet (Fritch)
JH HS 1, Bobcat Relays (Childress)
JH 1, De Leon JH meet (De Leon)
HS 1, Bearkat Relays (Ballinger)
HS 1, Rio Grande Relays (Sanderson)
HS 1, Cougar Relays (Christoval)
HS 1, Owl Relays (Hale Center)
HS 1, Lefors meet (Lefors)
HS 1-2, West Texas A&M Classic (Canyon) - large and small school divisions; contact Ray Baca at 806-346-5769 
HS 1-2, Burges Invitational (El Paso)
HS 1-2, Bel Air Invitational (El Paso)
HS 1-2, Tall City Relays (Midland)
HS 2, Santa Teresa Invitational (Santa Teresa, NM)
HS 2, Gator Relays (Dickinson)
HS 2, Commonwealth Relays (Wylie) - contact Lath Staats at 817-239-7628
HS 2, Sherman Johnson Invitational (Dallas)
HS 2, Bayshore Olympics (La Porte)
HS 2, Strake Jesuit Crusader Relays (Houston)
HS 2, Hippo Relays (Hutto)
HS 2, Trojan Relays (Troy)
HS 2, Smithson Valley meet (Spring Branch)
HS 2, Sunray meet (Sunray)
HS 2, Yellowhammer Relays (Rotan)
HS 2, Lion Relays (Ozona)
JH 4, City View JH meet (Wichita Falls)
JH 5, JH Panther Relays (Seymour)
JH 5, Irion County Run for the Ribbon JH meet (Mertzon)
JH 5, JH Eagle Relays (Grape Creek)
JH 5, Plains JH meet (Plains)
HS 7, Sanger Invitational (Sanger)
HS 7, Deer/Bobcat Relays (Comfort) - contact Billy Nabours at billy.nabours@comfort.txed or coach@ktc.com or 830-456-9105
HS 7, Frisco varsity meet (frisco) - varsity boys and girls (no JV); 7-team limit; contact Carly Littlefield
MS 7, Denton Middle School Bronco Relays (Denton)
HS 7, Lions Invitational (Blooming Grove)
HS 7, Trojan Relays (Coldspring)
HS 7, Bubba Joiner Invitational (Liberty Christian HS, Argyle)
HS 7, Pearce Relays (Richardson)
HS 7, Rigsby Relays (Haltom City)
HS 7, Ron McNeil Invitational (Plano)
HS 7, Panther Pride Relays (Seymour)
HS 7, Electra meet (Electra)
JH 7, Goldthwaite JH meet (Goldthwaite)
JH 7, Roscoe JH meet (Roscoe)
HS 7, Eagle Relays (Grape Creek)
HS 7, Rattlesnake Relays (Sweetwater)
JH 7, JH Cactus Relays (Iraan)
HS 7, Hart meet (Hart)
HS 8, Clear Creek Max Blansit Relays
HS 8, Jacket Relays (Denison) - varsity and JV boys ad girls; contact Charlie Means
HS 8, South Hills Scorpion Relays (Fort Worth)
JH 8, Navarro JH Meet (Geronimo) - contact Steve Zaeski at 830-708-4326
HS 8, Purnell Relays (Angleton)
HS 8, Richardson Invitational (Richardson)
HS 8, Meet of Champions (Lancaster)
HS 8, Bulldog Relays (Plainview)
HS 8, Perryton Relays (Perryton)
HS 8, Gruver meet (Gruver)
HS 8, Comanche meet (Comanche)
HS 8, Blackland Divide (Roscoe)
HS 8, Cactus Relays (Iraan)
HS 8, Cowboy Relays (Plains)
JH 8, Groom JH meet (Groom)
HS 8-9. Bluebonnet Relays (Brownwood) - contact Don Hood
HS 8-9, Andress Invitational (El Paso)
HS 8-9, Socorro Chato Relays (El Paso)
HS 8-9, Mountain View Invitational (El Paso)
HS 8-9, West Texas Relays (Odessa)
CO 8-9, NCAA Division I Indoor Championships (Fayetteville, AR)
CO 8-9, NCAA Division II Indoor Championships (Birmingham, AL)
CO 8-9, NCAA Division III Indoor Championships (Naperville, IL)
HS 9, Temple Relays (Temple) - varsity and JV boys and girls; 8-team limit; contact Wayne Ransleban (note: date was changed from March 15)
HS 9, Skyline Invitaional (Dallas)
HS 9, Lovejoy Spring Fling (Lucas)
HS 9, Bowie Volunteer Relays (Arlington)
HS 9, Clint JH Invitational (Clint)
HS 9, Groom meet (Groom)
HS 13, Dawson Invitational (Pearland)
HS 14, Wylie Invitational (Wylie) - contact Lath Staats at 817-239-7628
HS 14, Rosebud-Lott Invitational (Rosebud-Lott)
HS 14, Shamrock meet (Shamrock)
HS 15, Shark Relays (Palacios)
CO 15, TCU Invitaional (Fort Worth)
HS 15, Bronco Relays (Sonora)
HS 15, Roughneck Relays (Sundown)
HS 15-16, Horizon Invitational (El Paso)
HS 15-16, Riverside Invitational (El Paso)
HS 15-16, San Elizario Cathedral/Loretto Invitational (El Paso)
HS CO 15-16, TSU Relays (Houston)
HS 16, Possum Kingdom Relays (Graham) - contact Ronnie Robertson
HS 16, Leon Hayes Relays (Dallas)
HS 16, Bronco Relays (Sonora)
HS 16, Piper Relays (Hamlin)
HS 16, Yellow Jacket Relays (Kermit)
JH 18, Windthorst JH meet (Windthorst)
JH 18, Smyer JH meet (Smyer)
JH 19, Panther JH Relays (Princeton)
JH 19, Irion Country Triangle JH meet (Mertzon)
HS 21, Panther Relays (Princeton)
HS 21, Princeton Invitational (Princeton)
HS 21, Rebel Relays (Ore City)
HS 21, Smithson Valley Meet (Spring Branch)
HS 21, City View Mustang Relays (Wichita Falls)
HS 21, Hamilton meet (Hamilton)
JH 21, Hamlin JH meet (Hamlin)
HS 21, Owl Relays (Big Lake)
JH 21, Wildcat JH Relays (Wink)
JH 21, Sonora Tri meet (Sonora)
HS 21, Smyer meet (Smyer)
JH 21, JH Antelope Relays (Abernathy)
JH 21, Canadian JH meet (Canadian)
HS 21-22, Extraco Relays (Hamilton)
HS 21-23, Meet of Champions (Copperas Cove)
CO 21-23, Rice Victor Lopez Classic (Houston)
HS 22, Boomtown Relays (Burkburnett)
HS 22, Eagle Relays (Allen)
CO 22, Baylor Quad Invitational (Waco)
HS 22, George Dixon Relays (La Vega)
HS 22, Wylie East Invitational (Wylie)
HS 22, Plano East Invitational (Plano)
HS 22, Owl Relays (Joshua)
HS 22, Pojo Relays (Sprintown)
HS 22, Seguin Cougar Sprint' In Invitational II (Arlington)
HS 22, Amarillo Relays (Amarillo)
JH 22, Comanche JH meet (Comanche)
HS 22, Wildcat Relays (Wink)
HS 22, Bronte Relays (Bronte)
HS 22, Crosbyton meet (Crosbyton)
HS 22-23, San Angelo Relays (San Angelo)
HS 23, Buckaroo Relays (Breckenridge) 1A/2A varsity and JV boys and girls divisions; contact Kim Dieterich
HS 23, Titan Relays (Port Arthur) - contact dgranger@paisd.org or sbradford@paisd.org
HS 23, Charlotte Invitational (Charlotte) - 10-team limit (4 openings left); contact Wesley Prince
HS 23, Jaguar Invitational (Flower Mound)
HS 23, Jesuit-Sheaner Relays (Jesuit HS, Dallas)
HS 23, Tracy Wills Invitational (Germany Park, Dallas)
HS 23, Canadian meet (Canadian)
HS 23, Straight A Relays (Meridian)
HS 23, PUHA Relays (Quanah)
HS 23, Canadian meet (Canadian)
HS 25, Ore City Quad Meet (Ore City)
JH 25, Archer City JH meet (Archer City)
JH 25, Henrietta JH meet (Henrietta)
JH 25, District 4-1A Division I Junior High Championships (Lockney)
JH 26, Junior High Charger Relays (Keene)
JH 26, Merkel JH meet (Merkel)
HS 26, Cougar Relays (Christoval)
HS 27, Rouse Invitational II (Leander)
HS CO OP 27-30, Texas Relays (Austin)
HS 28, Wylie meet (Wylie) 8-team limit; contact Lath Staats at 817-239-7628
HS 28, "March into April" meet (Comfort) - contact Billy Nabours at billy.nabours@comfort.txed or coach@ktc.com or 830-456-9105
HS 28, Charger Relays (Keene)
HS 28, Mesquite ISD Invitational (Mesquite)
HS 28, Charley Rouse Relays (Leander)
HS 28, El Dorado Invitational (El Paso)
HS 28, Franklin/Coronado Boys Invitational (El Paso)
HS 28, Canutillo Invitational (Canutillo)
HS 28, Jefferson Girls Invitational (El Paso)
HS 28, Parkland Invitational (El Paso)
HS 28, Austin Boys Invitational (El Paso)
HS 28, Hereford Invitational (Hereford)
HS 28, Spearman meet (Spearman)
JH HS 28, Skyrocket Relays (Wellington)
HS 28, Windthorst meet (Windthorst)
HS 28, Goldthwaite meet (Goldthwaite)
HS 28, Tiger Relays (Jacksboro)
HS 28, Badger Relays (Merkel)
HS 28, Forsan meet (Forsan)
HS 28, Tahoka meet (Tahoka)
HS 28, Antelope Relays (Abernathy)
JH 28, District 8-1A Junior High Championships (Christoval)
JH 28, District 7-1A Junior High Championships (Wink)
HS 28, Red Devil Relays (Rankin)
HS 29-30, Lubbock Invitational (Lubbock) - contact David Harrison
HS 29, Double Mountain Relays (Aspermont) - 12:00 start; six-man teams only; contact Josh Hale at 940-200-0835
HS 29, Seguin Cougar Sprint' In Invitational III (Arlington)
HS 29-30, Rough Rider Inviational (Saginaw) - 15-team limit; contact jgalindo@ems-isd.net or jasoncrawford@ems-isd.net or call  817-306-0914 x 8481
HS 29, Rick Reedy Relays (Frisco) - contact Chris Pawlak
HS 29, Fort Worth Coaches Association Invitational (Fort Worth)
HS 30, Naaman Forest Relays (Garland) - girls only (Garland)
HS 30, Eddie Payne Carter Shootout (Dallas)

APRIL

Y JH HS CO OP M Meet
HS 4, Canyon Reef Relays (Snyder)
HS 4, Dublin meet (Dublin)
HS 4, Mogul Relays (Munday)
HS 4, Electra meet (Electra)
HS 4, Albany Relays (Albany)
HS 4, Colorado City meet (Colorado City)
HS 5, Lubbock City Meet (Lubbock) - contact David Harrison
HS 5, Ryan Invitational (Denton)
HS 5, Rockin "R" Relays (Rockwall)
HS 5, Mark Collins Invitational (Trinity Valley School Fort Worth)
HS 5, W.T. White Longhorn Classic (Loos Stadium, Dallas)
HS 5, O'Donnell meet (O'Donnell) - 6-man schools preferred; contact Perri Clark at 806-891-3220
HS 5, North Plains Relays (Dumas)
HS 5, Sudan meet (Sudan)
JH 6, District 12-1A Division I Championships (Goldthwaite)
JH HS 5-6, District 1-1A Division I Championships (Gruver)
HS 5-6, District 4-1A Division I Championships (Crosbyton)
HS 6, District 2-1A Division I Championships (Panhandle)
JH HS 6, District 3-1A Division I Championships (Wellington)
HS 6, Samuell Invitational (Dallas)
HS 6, Liberty Christian Warrior Relays (Argyle)
JH 6, Fabens JH Invitational (San Elizario HS)
JH 8, District 9-1A Junior High Championships (Munday)
JH 8, District 10-1A Junior High Championships (Windthorst)
HS 9, 11, District 21-5A Championships (Port Arthur)
HS 10,  District 12-1A Division I Championships (Hico)
HS 10-11, District 27-2A Championships (Comfort)
HS 10-12, District 1-5A Championships (El Paso)
HS 10-12, District 2-4A Championships (Socorro SAC, El Paso)
HS 11, Districts 9/10 Division I Area Championships (Aspermont)
HS 11, District 10-1A Division I Championships (Seymour)
HS 11, District 9-1A Division I Championships (Hamlin)
HS 11, District 8-1A Division I Championships (Winters)
HS 11, District 7-1A Division I Championships (Iraan)
HS 11, District 6-1A Division I Championships (Seagraves)
JH 11-13, El Paso County JH Invitational (San Elizario HS/Horizon HS)
HS 12, Districts 3/4 - 1A Division I Championships (Abernathy)
HS 12-13, Districts 1/2 - 1A Division I Area Championships (Panhandle)
CO 13, Texas Invitational (Austin)
HS 17,  Districts 11/12 - 1A Division I Area Championships (Meridian)
HS 18, Districts 9/10 - 1A Division I Area Championships (Munday)
HS 18, Districts 7/8 - 1A Division I Championships (Mertzon)
HS 18, Districts 5/6 - 1A Division I Championships (Sundown)
HS 19-20, District 1/2 - 5A Area Championships (Del Valle HS, El Paso)
HS 19-20, District 1/2 - 4A Area Championships (Del Valle HS, El Paso)
CO 20, Longhorn Invitational (Austin)
HS 26-27, Region I-1A Division I Championships (South Plains College, Levelland)
HS 26-27, Region I-1A Division II Championships (South Plains College, Levelland)
HS 26-27, Region II-1A Division I Championships (Abilene Christian University, Abilene)
HS 26-27, Region II-1A Division II Championships (Angelo State University, San Angelo)
HS 26-27, Region III-1A Division I Championships (Palestine HS, Palestine)
HS 26-27, Region III-1A Division II Championships (Bullard HS, Bullard)
HS 26-27, Region IV-1A Division I Championships (Judson Stadium, Converse)
HS 26-27, Region IV-1A Division II Championships (Texas A&M - Kingsville, Kingsville)
HS 26-27, Region I-2A Championships (Ratliff Stadium, Odessa)
HS 26-27, Region II-2A Championships (Tarleton State University, Stephenville)
HS 26-27, Region III-2A Championships (Whitehouse HS, Whitehouse)
HS 26-27, Region IV-2A Championships (Judson Stadium, Converse)
HS 26-27, Region I-3A Championships (Texas Tech University, Lubbock)
HS 26-27, Region II-3A Championships (Texas A&M - Commerce, Commerce)
HS 26-27, Region III-3A Championships (Turner Stadium, Humble)
HS 26-27, Region IV-3A Championships (Texas A&M - Kingsville, Kingsville)
HS 26-27, Region I-4A Championships (McMurry University, Abilene)
HS 26-27, Region II-4A Championships (UTA, Arlington)
HS 26-27, Region III-4A Championships (Sam Houston State, Huntsville)
HS 26-27, Region IV-4A Championships (Alamo Stadium, San Antonio)
HS 26-27, Region I-5A Championships (Texas Tech University, Lubbock)
HS 26-27, Region II-5A Championships (Baylor University, Waco)
HS 26-27, Region III-5A Championships (Turner Stadium, Humble)
HS 26-27, Region IV-5A Championships (Alamo Stadium, San Antonio)
             

MAY

Y JH HS CO OP M Meet
CO 3-5, Big 12 Championships (Waco)
HS 10-11, UIL State Championships (Austin)
CO 23-25, NCAA Division West Regional (Austin)
CO 23-25, NCAA Division II Championships (Pueblo, CO)
CO 23-25, NCAA Division III Championships (LaCrosse, WI)

JUNE

Y JH HS CO OP M Meet
CO 5-8, NCAA Division I Championships (Eugene, OR)

JULY

Y JH HS CO OP M Meet

AUGUST

Y JH HS CO OP M Meet

 

 

 

Copyright 2012 Phil Murray