2013 District 19-2A Championships
Timing method not reported.
BOYS
Team standings
-
1. Hooks 148.5
-
2. Daingerfield 139
-
3. New Boston 63
-
T-4. Hughes Springs 56
-
T-4. Queen City 56
-
T-6. Linden-Kildare 50
-
T-6. Paul Pewitt 50
-
8. Redwater 47.5
100 meters
-
1. Tyrek Boyd, Daingerfield 10.86
-
2. Greg Stephens, Linden-Kildare 11.25
-
3. Devonta Williams, Paul Pewitt 11.27
-
4. Shaquille Grant, Linden-Kildare 11.35
-
5. Calvin Bryant, Daingerfield 11.48
-
6. Devontae Wade, New Boston 11.49
200 meters
-
1. Cedrik Johnson, Hooks 22.95
-
2. Edwin Mims, Daingerfield 23.00
-
3. Adrian Peterson, New Boston 23.68
-
4. Dazhon Hartfield, Hughes Springs 24.01
-
5. Calvin Bryant, Daingerfield 24.15
-
6. Demetrius Burchette, Hooks 24.25
400 meters
-
1. Colby Ivy, Queen City 50.99
-
2. Jeff Gladney, New Boston 51.51
-
3. Denzel Mims, Daingerfield 52.11
-
4. Trevon Betts, New Boston 52.67
-
5. Jonathan Barber, Daingerfield 54.85
-
6. Rodney Cooper, Hooks 54.93
800 meters
-
1. Sidney Andrews, Queen City 2:08.79
-
2. J.T. Wendell, New Boston 2:10.63
-
3. Kevin Romero, Hooks 2:12.03
-
4. William Fickling, Hughes Springs 2:12.96
-
5. Samuel Fraley, Paul Pewitt 2:14.10
-
6. Rodney Cooper, Hooks 2:15.35
1600 meters
-
1. Austin Eudy, Queen City 5:09.70
-
2. Brandon Martin, Hughes Springs 5:20.13
-
3. William Fickling, Hughes Springs 5:24.94
-
4. Kent Romer, Linden-Kildare 5:29.30
-
5. Deandre Daniel, Daingerfield 5:29.83
-
6. George Eubanks, Hooks 5:34.46
3200 meters
-
1. Austin Eudy, Queen City 11:30.02
-
2. Brandon Martin, Hughes Springs 12:05.69
-
3. Cailean Rand, Paul Pewitt 12:47.10
-
4. George Eubanks, Hooks 13:01.65
110 hurdles
-
1. Jimmie Houston, Hooks 14.97
-
2. Reshawn Parker, Hooks 16.44
-
3. Ryan Bennett, Redwater 16.62
-
4. Cedarrion Hopkins, Daingerfield 17.56
-
5. Spencer Alexander, Daingerfield 17.58
-
6. Robert Johnson, Daingerfield 18.13
300 hurdles
-
1. Jimmie Houston, Hooks 40.70
-
2. Jesse Biles, Daingerfield 42.47
-
3. Robert Johnson, Daingerfield 42.93
-
4. Ryan Bennett, Redwater 43.17
-
5. Travis Krueger, Hooks 43.47
-
6. Jordan Lalonde, Hughes Springs 44.74
4Χ100 relay
-
1. Daingerfield (Edwin Mims, Elisha Moore, Jordan
Miles, Tyrek Boyd) 42.26
-
2. Hooks (Demetrius Burchette, Aaron Doddy, Jamall
Fort, Lake Hight) 44.22
-
3. New Boston (Adrian Peterson, Jeff Gladney,
Devontae Wade, Damien Haskins) 44.37
-
4. Linden-Kildare (Robbie West, Montrelle Warren,
Shaquille Grant, Greg Stephens) 44.84
-
5. Hughes Springs (Dustin Garamillo, Jordan Lalonde,
Fredrick Hopkins, Austin Calcote) 45.12
-
6. Paul Pewitt (Mitchell Ward, Bradley Williams, David
Mackay, Patrick Bryant) 45.70
4Χ200 relay
-
1. Daingerfield (Edwin Mims, Elisha Moore, Jordan
Miles, Tyrek Boyd) 1:29.48
-
2. Linden-Kildare (Robbie West, Montrelle Warren,
Shaquille Grant, Greg Stephens) 1:34.28
-
3. New Boston (Quinn Dedmon, Aaron Conkleton,
Devontae Wade, Jimmie Johnson) 1:34.68
-
4. Paul Pewitt (Devonta Williams, Mitchell Ward,
Bradley Williams, David Mackay) 1:34.92
-
5. Hughes Springs (Hayden Smith, Dustin Garamillo, Fredrick
Hopkins, Austin Calcote) 1:35.71
4Χ400 relay
-
1. Hooks (Jimmie Houston, Cedrik Johnson, Jamall
Fort, Lake Hight) 3:35.92
-
2. Daingerfield (Jonathan Barber, Jordan Miles,
Denzel Mims, Kadayous Betts) 3:30.83
-
3. New Boston (Jeff Gladney, Quinn Dedmon, J.T.
Wendell, Trevon Betts) 3:33.63
-
4. Paul Pewitt (Kolby Slatton, Devonta Williams,
Mitchell Ward, Bradley Williams) 3:34.28
-
5. Hughes Springs (Blake Walker, Dazhon Hartfield, Dustin
Garamillo, Jordan Lalonde) 3:42.00
Long jump
-
1. Shaquille Grant, Linden-Kildare 20-3
-
2. Matthew Candelaria, Redwater 19-5
-
3. Cedarrion Hopkins, Daingerfield 18-10 3/4
-
4. Trey Powell, Hooks 18-8
-
5. Cedrik Johnson, Hooks 18-4
-
6. Jonathan Barber, Daingerfield 18-3 3/4
Shot put
-
1. John Frachiseur, Hooks 48-6 1/4
-
2. Richard Williams, Hooks 42-2 1/2
-
3. Andrew Lomax, Hooks 39-11
-
4. Kadarrian Chism, Hughes Springs 39-0 1/4
-
5. Zachary Morton, Paul Pewitt 38-7 1/2
-
6. Kyre Lewis, Hughes Springs 37-5
Discus
-
1. Briley Barnwell, Queen City 128-8
-
2. Anthony Sciara, Hooks 122-3
-
3. Matthew Anderson, Paul Pewitt 119-1
-
4. Demetrius Burchette, Hooks 118-6
-
5. Cameron Brewer, Hughes Springs 114-8
-
6. Malik Ellis, Daingerfield 111-2
Triple jump
-
1. Matthew Candelaria, Redwater 41-5
-
2. Spencer Alexander, Daingerfield 40-1
-
3. Blake Walker, Hughes Springs 39-10
-
4. Trey Powell, Hooks 39-6
-
5. Cedarrion Hopkins, Daingerfield 39-3
-
6. Cedrik Johnson, Hooks 38-4
High jump
-
1. Aaron Doddy, Hooks 6-4
-
2. Jesse Biles, Daingerfield 5-8
-
3. Denzel Mims, Daingerfield 5-8
-
4. Jacob Seaton, Paul Pewitt 5-8
-
5. John Cleghorn, Redwater 5-8
-
6. Jamall Fort, Hooks 5-8
Pole vault
-
1. Corey Jolly, Redwater 10-6
-
2. Ryan Bennett, Redwater 10-6
-
3. Tyler Brass, Queen City 10-0
-
4. Patrick Bryant, Paul Pewitt 9-6
GIRLS
Team standings
-
1. Paul Pewitt 162
-
2. Daingerfield 134
-
3. Linden-Kildare 91
-
4. Hughes Springs 80
-
5. Hooks 45.33
-
6. New Boston 38.33
-
7. Queen City 32.33
-
8. Redwater 24
100 meters
-
1. Chadnee Knox, Paul Pewitt 12.62
-
2. Shardai Love, Linden-Kildare 12.95
-
3. Shanice Booth, Queen City 13.04
-
4. Ebony Castleberry, Linden-Kildare 13.19
-
5. Chablis Barber, Daingerfield 13.26
-
6. Janzelle Smith, Daingerfield 13.37
200 meters
-
1. Laketihia Malone, Paul Pewitt 26.99
-
2. Haley Anderson, Paul Pewitt 27.18
-
3. Khadijah Anderson, Daingerfield 27.22
-
4. Dayiha Cheatham, New Boston 28.01
-
5. Janzelle Smith, Daingerfield 28.28
-
6. Ryienn Craft-Lewis, New Boston 28.40
400 meters
-
1. Mikayla Williams, Paul Pewitt 1:01.24
-
2. Sade Bunton, Daingerfield 1:01.71
-
3. Saymone Harrison, Linden-Kildare 1:02.21
-
4. Alyssa Bynum, Linden-Kildare 1:02.98
-
5. Krista Falgren, Redwater 1:06.24
-
6. Ladaysha Thomas, Paul Pewitt 1:09.67
800 meters
-
1. Alyssa Cummings, Linden-Kildare 2:37.36
-
2. Darra Turner, Paul Pewitt 2:43.78
-
3. Christie Johnson, Hooks 2:43.79
-
4. Jade Ruth, Hooks 2:44.55
-
5. Amberley Cummings, Linden-Kildare 2:49.74
-
6. Divana Williams, Paul Pewitt 2:49.98
1600 meters
-
1. Alyssa Cummings, Linden-Kildare 6:12.17
-
2. Savannah Wright, Hughes Springs 6:26.22
-
3. Emily Richards, Queen City 6:30.30
-
4. Amberley Cummings, Linden-Kildare 6:38.27
-
5. Jacey Thomas, New Boston 6:45.53
-
6. Montana Caldwell, Linden-Kildare 6:46.31
3200 meters
-
1. Kathryn Bennet, Redwater 12:54.01
-
2. Emily Richards, Queen City 14:12.14
-
3. Kaitlin Morris, Hughes Springs 14:44.19
-
4. Jessie Hegler, Daingerfield 14:59.12
-
5. Cinthia Olguin, Daingerfield 14:59.27
-
6. Sydney Humble, New Boston 15:09.00
100 hurdles
-
1. Shantanaka Johnson, Daingerfield 15.79
-
2. Kaylyn Roberts, Hooks 15.97
-
3. Makayla Mewborn, Hooks 17.55
-
4. Abby McDonald, Hooks 17.80
-
5. Summer Lathrop, Redwater 18.26
-
6. Michaela Crow, Queen City 18.34
300 hurdles
-
1. Chrishunda Boyd, Daingerfield 49.10
-
2. Becca Crossland, Hughes Springs 49.81
-
3. Alexis Cooper, Paul Pewitt 50.09
-
4. Jamia Edwards, Daingerfield 51.74
-
5. Chasity Davis, Daingerfield 51.91
-
6. Kaylyn Roberts, Hooks 52.53
4Χ100 relay
-
1. Paul Pewitt (Mikayla Williams, Lakeithia Malone,
Chadnee Knox, Haley Anderson) 50.53
-
2. Daingerfield (Khadijah Anderson, Tyler Austin,
Deandra Hanson, Shantanaka Johnson) 51.09
-
3. Linden-Kildare (Alyssa Bynum, Saymone Harrison,
Ebony Castleberry, Shardai Love) 51.94
-
4. Hughes Springs (Destiny Gonzales, Becca Crossland,
KaJza Murphy, Ashlin Roach) 52.42
-
5. New Boston (Dayiha Cheatham, Charlsey Johnson, Haley
Steward, Marqueshia Thompson) 52.43
-
6. Queen City (Alexus Hart, Tori Turner, Shanice Booth,
Keassia Henderson) 52.99
4Χ200 relay
-
1. Paul Pewitt (Mikayla Williams, Lakeithia Malone,
Chadnee Knox, Haley Anderson) 1:45.58
-
2. Daingerfield (Khadijah Anderson, Tyler Austin,
Deandra Hanson, Alexis Porter) 1:47.90
-
3. Hughes Springs (Destiny Gonzales, Becca Crossland,
Cheyenne Murphy, KaJza Murphy) 1:49.67
-
4. New Boston (Dayiha Cheatham, Charlsey Johnson,
Haley Steward, Marqueshia Thompson) 1:53.90
-
5. Hooks (Makayla Mewborn, Deja James, Keambra Roberts,
Haley Price) 1:58.10
-
6. Redwater (Ariel Pool, Angela Derrick, Courtney Pedron,
Brooke Thompson) 1:58.81
4Χ400 relay
-
1. Daingerfield (Tyler Austin, Sade Bunton, Deandra
Hanson, Alexis Porter) 4:12.75
-
2. Hughes Springs (Destiny Gonzales, Cheyenne
Murphy, KaJza Murphy, Ashlin Roach) 4:26.69
-
3. Linden-Kildare (Alyssa Bynum, Saymone Harrison,
Shenari Green, Ebony Castleberry) 4:29.50
-
4. Paul Pewitt (Ladaysha Thomas, Divana Williams,
Darra Turner, Alexis Cooper) 4:33.35
-
5. Redwater (Lindsey Collins, Courtney Pedron, Allison
Wright, Krista Falgren) 4:37.02
-
6. Hooks (Jade Ruth, Deja James, Avery Rasberry, Haley
Price) 4:47.65
Long jump
-
1. Chadnee Knox, Paul Pewitt 17-1
-
2. Shardai Love, Linden-Kildare 17-0 1/2
-
3. Kaylyn Roberts, Hooks 16-1
-
4. Deandra Hanson, Daingerfield 15-9 1/2
-
5. Morgan Perry, New Boston 15-4 3/4
-
6. Destiny Gonzales, Hughes Springs 15-1
Shot put
-
1. Nesean Roberson, Paul Pewitt 34-5
-
2. Kaitlen Martin, Hughes Springs 31-10
-
3. Breanne Gunn, Hughes Springs 29-7
-
4. Adrianna Hill, Daingerfield 29-0 1/2
-
5. Divana Williams, Paul Pewitt 28-4 1/2
-
6. ShaKia Williams, Daingerfield 27-8 1/2
Discus
-
1. Brandi Crowder, New Boston 91-4
-
2. Shiloh Goecke, Queen City 84-6
-
3. Cassidy Shaver, Daingerfield 83-5
-
4. Shametriece Black, Daingerfield 82-4
-
5. Morgan Hartgrove, Paul Pewitt 80-6
-
6. Emily Owens, Queen City 78-5
Triple jump
-
1. Shardai Love, Linden-Kildare 35-6
-
2. Chadnee Knox, Paul Pewitt 34-11
-
3. Dayiha Cheatham, New Boston 33-7
-
4. Kaylyn Roberts, Hooks 31-5
-
5. Chasity Davis, Daingerfield 31-5
-
6. KaJza Murphy, Hughes Springs 31-1
High jump
-
1. Haley Anderson, Paul Pewitt 4-9
-
2. Deandra Hanson, Daingerfield 4-8
-
3. Cheyenne Murphy, Hughes Springs 4-6
-
4. Ariel Pool, Redwater 4-6
-
5. Alexis Porter, Daingerfield 4-6
-
T-6. Abby McDonald, Hooks 4-4
-
T-6. Briana Watkins, Queen City 4-4
-
T-6. Jacey Thomas, New Boston 4-4
Pole vault
-
1. Morgan Hartgrove, Paul Pewitt 7-0
-
2. Celsey Mauldin, Paul Pewitt 6-6
|