Click here to subscribe to TexasTrack.com and support this site
|
2013 District 30-5A Championships
Timing method not reported.
Girls
100 Dash: 1, Solis, Jassell, Palmview,
12.86.
200 Dash: 1, Ramirez, Jessica, Palmview, 26.49. 2, Luna, Leslie, Palmview, 26.79. 3, Moran, Jennifer, juarez-linco, 26.98. 4, Lopez, Yasmeen, Robert Vela, 27.08. 5, Smith, Elise, Sharyland, 27.11. 6, Vidaurri, Roxanna, Palmview, 27.14. 400 Dash: 1, Rodriguez, Valerie, Sharyland, 58.73. 2, Gonzalez, Ashley, Sharyland, 59.62. 3, vasquez, jenyse, Ed North, 1:00.64. 4, Hinojosa, Mia, Palmview, 1:01.37. 5, Moran, Jennifer, juarez-linco, 1:02.28. 6, Garza, Deandra, Sharyland, 1:02.81. 800 Run: 1, Rodriguez, Valerie, Sharyland, 2:15.17. 2, vasquez, jenyse, Ed North, 2:18.38. 3, Cortez, Alma, Donna, 2:19.98. 4, Hinojosa, Mia, Palmview, 2:27.65. 5, Mendoza, Isabel, Sharyland, 2:30.52. 6, Galloso, Elizabeth, Edinburg, 2:31.51. 1600 Run: 1, Cruz, Alexandria, Edinburg, 5:15.98. 2, Suarez, Emily, Economedes, 5:23.63. 3, Galloso, Jordan, Ed North, 5:27.61. 4, Ortiz, Brianna, Sharyland, 5:28.38. 5, Chapa, Lizette, Sharyland, 5:29.07. 6, Ochoa, Ana, Economedes, 5:32.23. 100 Hurdles: 1, Brown, Leigha, Economedes, 14.58. 2, Hernandez, Amber, Donna, 16.92. 3, Lopez, Jacklyn, La Joya Girlpm, 17.00. 4, Martinez, Valeria, Sharyland, 17.14. 5, Alvarez, Leslie, Edinburg, 17.35. 6, Rodriguez, Kimberly, juarez-linco, 17.98. 300 Hurdles: 1, Brown, Leigha, Economedes, 43.83. 2, Pena, Jennifer, Sharyland, 49.03. 3, Ochoa, Bobbie, Palmview, 49.38. 4, Ponce, Alyssa, Ed North, 49.43. 5, Martinez, Valeria, Sharyland, 49.47. 6, Hernandez, Amber, Donna, 50.51. 4x100 Relay: 1, Palmview ‘A’ (Luna, Leslie , Partida, Liliana , Solis, Jassell , Ramirez, Jessica ), 49.62. 2, Sharyland 49.83. 3, Ed North, 51.14. 4, Economedes 51.76. 5, Donna 52.09. 6, Robert Vela 52.44. 4x200 Relay: 1, Sharyland ‘A’ (Rodriguez, Monica , Cross, Kimberly , Jimenez, Alyssa, Smith, Elise ), 1:45.28. 2, Ed North 1:47.22. 3, Economedes 1:48.49. 4, Juarez-lincoln 1:51.58. 5, Edinburg 1:53.41. 6, Donna 1:54.13. 4x400 Relay: 1, Ed North ‘A’ (lipscomb, kory , arriola, larissa , Lopez, Franchesca, vasquez, jenyse), 4:02.47. 2, Sharyland 4:02.76. 3, Economedes 4:05.32. 4, Palmview 4:07.23. 5, Donna 4:22.77. 6, Robert Vela 4:25.76. Shot put — Leigha
Brown, Economedes, 39-6 ½; 2, Nora Monie, Sharyloand, 38-2; 3, Kendal Heath
Sharyland, Sharyland, 35-0 ¾; 4, Samantha Sepulveda, Edinburg High, 34-8 ½; 5,
Maisie Trevino, Economedes,
34-4 ½; 6, Alyssa Canul, Edinburg North, 33-3 ¾; 7, Sarah De Leon, Donna, 32-5
¼; 8, Bianca
Silva, Edinburg North, 31-6 Discus — 1, Bianca
Silva, Edinburg North, 124-11; 2, Nora Monie, Sharyland, 117-6 ¼; 3, Natalie Alaniz,
Edinburg North, 108-7; 4, Lauren Earhart, Economedes,
96-1; 5, Jocelyn Salinas, Palmview, 93-8; 6, Samantha Sepulveda, Edinburg High,
92-1; 7, Karen Guerra, Juarez-Lincoln, 89-9; 8, Jennifer Gomez, Edinburg Vela,
88-5 ¼ Long jump — 1,
Leslie Luna, 16-1; 2, Micheline Mercelita,
Edinburg High, 16-0; 3, Deandra Garza, Sharyland,
15-10 ¾ 4, Ashley Gonzalez, Sharyland, 15-9 ½; 5, Kory Lipscomb, Edinburg
North, 14-9 ¼; 6, Brenda Martinez, Palmview, 15-5; 7, Victoria Florez, Donna,
15-2 ¾; 8, Blanca Barrientos, Economedes, 14-8 ½ Triple jump — 1,
Nora Monie, Sharyland, 35-9; 2, Priscilla Trevino, Palmview, 35-6; 3, Brenda
Martinez, Palmview,
35-1 ¾; 4, Vanessa Silva, Edinburg High, 34-9 ½; 5, Deandra Garza, Sharyland,
34-4; 6, Abigail Hernandez, Palmview, 33-10 ¾; 7, Korina Ramirez, Sharyland,
32-2 ½; 8, Alyssa Ponce, Edinburg Northpm, 32-8 ½ High jump — 1,
Leigha Brown, Economedes, 5-6; 2, Kassandra Hayter, Sharyland, 5-0; 3, (tie) Kory
Lipscomb, Edinburg North, Micheline Mercelita, Edinburg
High, 5-0; 5, Brenda Martinez, Palmview, 4-10; 6, Abigail Hernandez, Palmview,
4-10; 7, Patricia Young, Vela, 4-6 Pole vault — 1,
Melissa Pena, Sharyland, 9-0; 2, Janeth
Navarro, Donna, 9-0; 3, Kristian Hernandez, Vela, 9-0; 4, Ilse Mojarro, Edinburg
North, 8-6; 5, Khadijah
Comma, Sharyland, 8-0;p 6, Kassidy Lauer, Sharyland,
7-6 3,200-meter run — 1,
Alexandria Cruz, Edinburg High, 11:35.12; 2, Lizette Chapa, Sharyland, 11:40.27;
3, Emily Suarez, Economedes, 11:55.38; 4, Brianna
Ortiez, Sharyland, 11:58.18; 5, Ana Ochoa, Economedes,
12:03.64; 6, Savanna Antley, Sharyland, 12:10.16; 7, Kim Burgoa, Edinburg North,
12:16.57; 8, Leslie Llanos, Economedes, 12:31.57 BOYS
100 Dash: 1, Cole, James, Sharyland, 11.47.
2, Chavez, Anthony, Donna, 11.55. 3, Ramirez, Matt, Ed North, 11.72. 4,
Castillo, Estefan, Sharyland, 11.84. 5, Vega, Cody, Ed Vela, 11.97. 6,
Saldana, Jordan, Edinburg, 12.01. 6, Avila, Marco, Sharyland, 12.01.
200 Dash: 1, Gonzalez, Mar, Palmview, 22.65. 2, Davila, Johnny, Ed Vela, 22.66. 3, Alvarez, Jordan, Sharyland, 23.05. 4, Ortiz, Vincent, Ed North, 23.42. 5, Garza, Adam, Ed Vela, 23.54. 6, Guajardo, Jorge, 23.96 400 Dash: 1, Valadez, Juan Carlos, Sharyland, 50.03. 2, Ordonez, Gerardo, Ed North, 50.24. 3, Reyes, Carlos, Ed Vela, 50.31. 4, Campos,Francisco, Sharyland, 50.50. 5, Martinez, Noe, Sharyland, 51.95. 6, Leal, Alex, Palmview, 52.32. 800 Run: 1, Guerrero, Alexis, Sharyland, 1:58.81. 2, Lara, Michel, Juarez-Linco, 2:00.32. 3, Nunez, Luis, Sharyland, 2:00.46. 4, Arevalo, Isaac, Ed Vela, 2:01.55. 5, Ramirez, Abraham, Edinburg, 2:01.77. 6, Reyes, Brandon, Donna, 2:02.23. 1600 Run: 1, Gonzalez, Jose, Sharyland, 4:25.19. 2, Rodriguez, Gabriel, Sharyland, 4:25.75. 3, Jaime, Jose, Palmview, 4:29.29. 4, Guerrero, Michael, 4:29.84. 5, Montero, Rick, Ed North, 4:31.09. 6, Arevalo, Isaac, Ed Vela, 4:32.01. 7, Hernandez, Jonathan, Palmview, 4:38.35. 8, 110 Hurdles: 1, Castillo, Vince, Donna, 14.88. 2, Rosales, Ricardo, Sharyland, 15.05. 3, Keller, Wyatt, Sharyland, 15.64. 4, Beltran, Aaron, Ed North, 15.76. 5, Montalvo, Ryan, Sharyland, 16.92. 6, Pecina, Rene, Palmview, 18.13 300 Hurdles: 1, Castillo, Vince, Donna, 37.86. 2, Cano, Carlos, Palmview, 38.76. 3, Rosales, Ricardo, Sharyland, 39.53. 4, Keller, Wyatt, Sharyland, 39.70. 5, Pecina, Rene, Palmview, 40.44. 6, De Hoyos, Michael, Ed Vela, 41.60. 4x100 Relay: 1, Sharyland ‘A’ (Castillo, Estefan , Cole, James , Avila, Marco , Harris, Justin ), 43.01. 2, Ed North 43.56. 3, Donna 43.68. 3, Ed Vela, 44.16. 5, La Joya 44.75. 6, Palmview, 44.79. 4x200 Relay: 1, Sharyland ‘A’ (Harris, Justin , Landez, Sean , Alvarez, Jordan , Cole,James ), 1:29.72. 2, Palmview 1:30.36. 3, Ed Vela 1:30.88. 4, Ed North 1:31.41. 5, Donna 1:32.29. 6, Juarez-Lincoln 1:35.50. 4x400 Relay: 1, Palmview ‘A’ (Pecina, Rene , Gonzalez, Mar , Leal, Alex , Cano, Carlos ), 3:21.49. 2, Sharyland 3:21.82. 3, Donna 3:24.25. 4, Ed Vela 3:25.13. 5, Ed North 3:27.22. 6,Edinburg 3:29.31. Shot put — 1, Felipe
Valencia, Palmview, 59-4 ½; 2, Richard Cervantes, Sharyland, 53-0; 3, Eduardo
Gomez, Juarez-Lincoln, 52-0 ½; 4, David Anzaldua, Edinburg
North, 50-9; 5, Gabriel Rivas, Edinburg High, 47-0 ½; 6, Rick Perez, Donna,
45-1; 7, Roberto Trevino, Edinburg North, 44-8 ½; 8, Ricardo Espinoza, Palmview,
43-0 Discus — 1, Felipe
Valencia, Palmview, 155-8; 2, Richard Cervantes, Sharyland, 153-5; 3, David Anzaldua,
Edinburg North, 146-5 ½; 4, Rick Perez, 138-1; 5, Julio Duenas, La Joya, 124-6;
6, Amonte Bowen, Donna, 120-8 ½ ; 7, Roberto Trevino, Edinburg North, 120-2; 8,
Armando Ponce, Edinburg Vela, 113-10 Long jump — 1, Mar
Gonzalez, Palmview, 20-9; 2, Sean Landez, Sharyland, 20-4; 3, Lee Overton, Sharyland,
20-1; 4, Jaime Garza, Juarez-Lincoln, 20-0 ½;
5, Augustus Denham, Sharyland, 19-10 ½; 6, (tie) Marco Lopez, Donna, Tristan
Flores, Vela, 19-10; 8, Valerio
Hernandez, Economedes, 19-5 ½ Triple jump — 1,
Francisco Campos, Sharyland, 43-1; 2, Marco Lopez, Donna, 42-10; 3, Lee Overton,
Sharyland, 41-5;
4, Mar Gonzalez, Palmview, 41-3; 5, E.J. Guajardo, Donna, 41-1; 6, Robert Brown,
Economedes, 39-7
¼; 7, Jorale Caranay, Edinburg Vela, 39-3; 8, Jesus Guzman, Economedes, 39-1 ¼ High jump — 1,
Branden Rivera, Vela, 6-2; 2, Anthony Magallon, Palmview, 5-11; 3, Tristan
Garcia, Sharyland,
5-10; 4, Noel Coronado, Sharyland, 5-10; 5, Oscar Alvarado, Sharyland, 5-10; 6,
Mark Lopez, La Joya,
5-10; 7, Jorge Guajardo, La Joya, 5-8; 8, Joshua Solis, Edinburg North, 5-6 Pole vault — 1,
Augustus Denham, Sharyland, 15-3; 2, Samuel Denham, Sharyland, 13-6; 3, Seth
Carter, Sharyland, 12-6; 4, Jesus Cantu, Juarez-Lincoln, 12-0; 5, (tie) Andres
Castillo, Juarez-Lincoln, Carlos Barrera, Juarez-Lincoln, 11-6; 7, Victor
Martinez, Palmview, 10-6 3,200-meter run — 1,
Jose Gonzalez, Sharyland, 9:32.51; 2, Michael Guerrero, La Joya, 9:56.47; 3,
Jose Ramos, Donna, 9:59.46; 4, Rick Montero, Edinburg
North, 10:01.87; 5, Jose Jaime, Palmview, 10:02.61; 6, Mario Guerrero, Palmview,
10:09.06; 7, Leonel Dominguez, 10:16.16; 8, Rene Guillen, Sharyland,
10:20.41 |
Copyright © 2013 Phil Murray |